Киа ги покажа првите фотографии од Niro EV, кoe што дебитираше на 5-тиот Меѓународен саем за електрични возила во Jeju, Кореја. Моделот го следи CES концептот и на стандардниот Niro хибрид и на plug-in хибридот.  Од Киа изјавија дека Niro EV ќе користи 64 kWh батерија која ќе овозможи околу 280 милји за едно полнење (450 км). Не се објавени други детали за моделот, но Niro EV се цени во класата на електрични возила на Bolt и Tesla Model 3.
Niro EV ќе ја има својата прва изложба во октомври на Парискиот саем за автомобили.

#elink  #electriccars #electricvehicles #chargers #battery #chargerspoints #Niro EV #Kia

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *