Војвотката на Сасекс и принцот Хари, војводата од Сасекс, се упатиле кон замокот Виндзор со електричен автомобил. Кралскиот свадбен автомобил на Принцот Хари и Меган Марк е буквално нешто старо, нешто, нешто позајмено и нешто сино.
Автомобилот е стар – Кралската двојка се возеше во Jaguar E-Type Zero, класичен патнички автомобил од 1968 година, со погон на електрична енергија.
Позајмен – Автомобилот е во сопственост на Jaguar Land Rover (JLR) Classic Works
и, може да се види дека е син.


Овој уникатен автомобил за прв пат беше виден во септември минатата година на JLR Tech Fest во Central Saint Martins, University of the Arts, во Лондон.

#elink  #electriccars #electricvehicles #chargers #battery #chargerspoints #JaguarETypeZero #Royalwedding #Prince Harry #DuchessofSussex

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *