Cupra e-Racer е новиот модел на електрични автомобили на Seat. Дебито се очекува да биде на претстојниот Саем на автомобили во Женева. Компанијата го нарекува “првиот 100% електричен тркачки автомобил во светот”. Дизајнот е заснован на тркачкиот автомобил Cupra Leon TCR.


Овај „тркачки“ автомобил е способна да испорачува 300 kW (402 hp) на континуирана моќност, со врвна моќност од 500 kW (670 КС).
За сега, компанијата не откри дали планира да лансира нова серија на трки со е-Racer.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *