Првото електрично возило Volvo ќе се појави во 2019 година. Шведскиот автомобилски концерн Volvo ќе го развие својот прв целосно електричен автомобил кој ќе стане дел од 40-тата генерација на автомобили, која денес ги вклучува S40 седан со пет-врати, V40 хечбек и компактниот XC40 кросовер.
Според официјалните иинформации првиот електричен автомобил на Volvo ќе се појави во 2019 година

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *