Фолксваген започнува со првото предпроизводство на I.D. прототипот, базиран на новата платформа MEB, во текот на април оваа година.
Производство на I.D. електричниот хечбек е закажано за ноември 2019 година, па според тоа  има уште 1.5 години за да целосно се заврши развојот.
И.Д. ќе се произведува во две различни верзии односно  I.D. CROZZ и I.D. BUZZ.  Според најавите и двете ќе се продават и во САД за разлика од хечбек верзијата на I.D. Во иднина ќе следат повеќе модели на I.D.
Фолксваген неодамна објави дека фабриката во Цвикау во Германија е спремна да произведува и до 1.500 возила дневно.
#elink #volkswagen #electriccars #electricvehicles #MEB #IDCROZZ #IDBUZZ

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *