Форд забрзано работи на своето прво целосно електрично возило, кросовер на преден погон.
Фордовиот електричен SUV е наречен Mach 1 како референца за неговиот стил кој е инспириран од Мустангот.
Целосноелектричниот кросовер беше потврден како модел кој ќе биде откриен следната година.

Кросоверот, со кодно име CX430, е дизајниран врз основ на платформата C2 која се користи за новиот Ford Focus. CX430 се очекува да биде конвенционален хечбек, со малку подигната позиција за возење.

Заедничките дизајнерските карактеристики со Mustang ги комбинираат најдобрите атрибути на автомобилите како што се висината, просторот и разновидноста на возењето. Всушност, компанијата би можела да создаде повеќе кросовери со инспирирани од дизајнот на Mustang во блиска иднина.

#elink  #electriccars #electricvehicles #chargers #battery #chargerspoints #Ford #CX430 #Mach1 #Mustang

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *