Автомобилот i4 ќе биде еден од 12-те батериски електрични модели што BMW има за цел да ги има во своите салони до 2025 година. Во моментов единствените модели на BMW се: на електричен погон i3 city hechback и i8 plug-in хибридниот спортски автомобил.
Извршниот директор на БМВ Харалд Кругер не даде датум за претставувањето на i4, што ќе биде производствена верзија врз основ на концептот i Vision Dynamics што беше претставен на саемот во Франкфурт во септември.
I4, кој ќе биде конкурент на Tesla Model S, ќе биде произведен во фабриката на BMW во Минхен.

#elink  #electriccars #electricvehicles #BMW #i4 #TeslaModelS

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *