Официјалното откривање на Kona Electric беше најавено дека ќе се случи непосредно пред големиот саем на автомобили во Женева.
Денес, 27 февруари, Hyundai го претстави компактниот SUV Kona Electric . За опсегот се тврди дека е 470 km (292 милји) со користење на тест циклусот WLTP.
Претходни нарачки во Јужна Кореја веќе се започнати, а ќе бидат достапни низ цела Европа ова лето.
Интересен момент е тоа што само за САД ќе се испорачуваат модело со поголема, 64 kWh батерија, и може да чинат под 40.000 долари. Прдажбата за САД треба да започне во 2019 година.

  

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *