Новиот модел на Hyundai, Kona Electric, претставен во Њујорк, е уште еден модел кој се приклучува на 400+ километарскиот (EPA опсег) клуб. Јужнокорејскиот производител планира да лансира само 64 kWh верзија во САД (39,2 kWh нема да бидат понудени) со автономија до 400 километри.
Лансирањето на пазарот ќе биде во четвртиот квартал од 2018 година.
Шевролет Болт ЕВ, најверојатно, ќе биде првото електрично возило кое ќе го почувствува притисокот од новиот конкурент. Новиот Nissan LEAF 60 kWh  и Стандардниот Тесла Модел 3 веројатно ќе бидат помалку погодени.

Видео 

#elink  #electriccars #electricvehicles #chargers #HyundaiKonaElectric #sportscar #Hyundai #Chevrolet #Nissan #Tesla  #NewYorkInternationalAutoShow

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *