Jaguar I-PACE влегува на американскиот пазар храбро со преддоговор за 20.000 возила продадени на Waymo.  Дали Waymo навистина ќе може да нарача 20.000 I-PACEs во првите две години ќе покаже времето, но претходната обврска за набавка на стотици Chrysler Pacifica Hybrid нарачки веќе се претвори во илјадници за Waymo, па според тоа просторот за сомневање е минимален.
На Њујоршкиот меѓународен автошоу, I-PACE беше една од ѕвездите.
Спецификации на Jaguar I-Pace:

  • 90 kWh батерија до 480 km (WLTP)
  • 0-100km / h (62 mph) 4.8 секунди
  • вртежен момент 200 км / ч (124 mph)
  • два постојани магнетни електромотори;
  • синхрони – 400 PS (294 kW)
  • вкупен системски излезен погон на сите тркала
  • 0-80% DC брзо полнење за 40 минути со 100 kW CCS Combo
  • 0-100% AC полнење со користење на 7 kW 0n-board полнач за скоро 13 часа.

Видео 

#elink  #electriccars #electricvehicles #chargers #Jaguar I-PACE #sportscar #Waymo

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *