Lynk & Co вчера го откри својот прв Plug-in хибриден електричен автомобил (PHEV) на меѓународниот саем за автомобили во Пекинг.  Моделот 01 SUV  на Lynk & Co ќе биде првиот модел од брендот кој ќе го прикажува системот за возење на PHEV, благодарение на интензивираната технолошка соработка со Volvo и споделувањето на иновативниот Drive-E мотор. Производството на првиот Lynk & Co 01 PHEV за Европа ќе започне во 2019 година во фабриката Volvo Car Ghent во Белгија.
Целосно електричниот автомобилот се очекува да има опсег од 50 км (31 милји).
Продажбата во Европа ќе започне во 2020 година во неколку големи градови (Амстердам, Барселона, Берлин, Брисел и Лондон).

#elink  #electriccars #electricvehicles #chargers #battery #chargerspoints #DriveE #Lynk&Co #Volvo

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *